AKSEHİR GÖLÜNDE DOGAL GAZ CIKTI

AKSEHİR GÖLÜNDEN DOGAL GAZ CIKTI

 

Konya’daki Akşehir Gölü'nün suları çekilerek çöl görüntüsünü alan göl yüzeyinden doğalgaz fışkırdı. Bir çoban tarafından farkettiği doğalgaz ile ilgili inceleme başlatıldı.

Köylüler gaz çıkan yeri kazıp hazırladıkları ocakta patates haşlayıp yedi. Akşehir Kaymakamlığı, İsmet Akbulut adlı çoban tarafından farkedilen doğalgaz ile ilgili inceleme başlattı.

Akşehir'e bağlı Tipiköy'de çobanlık yapan İsmet Akbulut, Akşehir Gölü’nün sularının çekilmesiyle kuruyan göl yatağında dolaşırken yerden üflemeye benzer ses geldiğini fark etti. Topraktaki çatlaktan hava çıktığını gören Akbulut, çakmağını çaktığında yandığını görünce çok şaşırdı ve hemen Köy Muhtarı Rasim Öner'e haber verdi.

Çobana önce inanmayan Muhtar Öner, bir grup köylüyle birlikte belirtilen yere gittiğinde çıkan gazın yandığını gördü. Bölgede kazı yapan köylüler toprağın 70 santimetre altında suyla karşılaştı. Bu suyun altından çıkan gaz kabarcıklarını farkeden köylüler hazırladıkları ocağa koydukları tencerede patatet haşladı ve yedi.

Muhtar Rasim Öner'in haber vermesi üzerine Akşehir Kaymakamlığı yanan gazın araştırılması için çalışma başlattı. Muhtar Rasim Öner, göl zemininden çıkan doğal gazın değerlendirilmesini istediklerini söyledi.

Akşehir Gölü çekilmeden önce yörede 50 yıl balıkçılık yapan Musa Alay, böyle bir durumla ilk kez karşılaştıklarını söyledi. Gaz çıkan bölgedeki suyun derinliğinin eskiden 8 metre olduğunu belirten Alay, bölgedeki gaz rezervinin fazla olması dileğinde bulundu.

__________________

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !